Hledat
Osobní nabídka / Výběr jazyka
Filtry

.. o ostatních zvířatech

Český název: FRETKA TCHOŘOVITÁ

Latinský název: Putorius Putorius Furo

Fretka byla domestikována asi před dvěma tisíci lety z tchoře tmavého. Původně ji lidé používali k chytání myší, lovu králíků nebo protahování lan dlouhým potrubím. Volně v přírodě se proto nevyskytuje, 
nepřežila by tam!

Tělesné rozměry: samice 0,6-1kg, délka těla 28-36cm, ocas 14cm
samci 1,5-2kg, délka těla 42-46cm, ocas 16cm

Způsob života
Fretka patří mezi kunovité šelmy. Mohou být různého zbarvení od tchořovité či bílé, stříbrné až po krémové. Fretka většinu dne prospí (18 -20 hod.), ale potřebuje, abyste jí alespoň jednu až dvě hodiny 2x denně věnovali (ráno a večer). Mohou být chovány o samotě i ve skupině. Fretka se velmi dobře snáší s dětmi, přesto k výchově potřebuje důslednou ruku dospělého. Dospělé a vychované fretky neničí zařízení bytu. Fretky rády chodí ven na procházku, musíte ji vodit na postrojnu, nikdy fretku nepouštějte volně.

Potrava
Granulovaná krmiva a konzervy pro fretky, příp. pro koťata. Fretka může žrát také všechno maso (kromě vepřového, nejvhodnější je drůbeží, hovězí či koňské) a obiloviny (nejvhodnější je vařená rýže či těstoviny). Některé fretky také rádi přijímají zeleninu a ovoce.
Zajistěte přístup k čerstvé pitné vodě.

Chovatelské zařízení 
Fretka může bydlet ve velké kleci či ve voliéře, platí zde, že čím méně se fretce věnujete, tím větší prostor potřebuje. Minimální rozměry jsou 100 x 50 x 70 mm. Fretka potřebuje na spaní pohodlný pelíšek nebo závěsnou hamaku, aj. Fretky jsou čistotné, brzy se naučí chodit na kočičí záchod se stelivem. Vhodné je také vybavit klec hračkami – roury, míčky s rolničkou, hračky pro kočky – vše, co nejde rozkousat! 

Rozmnožování
Fretky jsou pohlavně dospělé v 8-9 měsících. Březost trvá 39-46 dní. Rodí se 1-16 mláďat, průměrně 8. Po narození jsou mláďata holá, slepá a hluchá, ale velmi aktivní. Odstavují se v 6 týdnech. 

Délka života
Fretky se dožívají 5-8 let.

Než si fretku pořídíte, zjistěte si co nejvíce informací!